burevestnik.bg - Мобилна версия

Свят

Войната между Израел и „Хамас“: ООН призова за спешни хуманитарни паузи в Газа

Войната между Израел и „Хамас“: ООН призова за спешни хуманитарни паузи в Газа

Съветът за сигурност на ООН прие снощи резолюция, призоваваща за "спешни и продължителни хуманитарни паузи и коридори в цялата ивица Газа", след четири неуспешни опита за единна реакция на войната между Израел и "Хамас", предаде Асошиейтед прес.

Резолюцията беше приета с 12 гласа, като САЩ, Великобритания и Русия се въздържаха.

В окончателната версия на проекторезолюцията формулировката "настоява" бе заменена с "призовава" за хуманитарна пауза. В нея е смекчено също настояването за "незабавно и безусловно освобождаване на всички заложници, държани от "Хамас" и други групировки".

В резолюцията не се споменава прекратяване на огъня, не се споменава и изненадващото нападение на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, при което екстремисти убиха около 1200 души и взеха близо 240 за заложници. В нея не се споменават също ответните въздушни удари и сухопътната офанзива на Израел в управляваната от "Хамас" ивица Газа, при които според здравното министерство на Газа са загинали над 11 000 палестинци, две трети от които - жени и деца.

Преди гласуването Русия предложи поправка в текста, която призоваваше за трайни хуманитарни паузи, водещи до прекратяване на огъня. Тя обаче беше отхвърлена с 5 на 1 гласа при 9 въздържали се. Според правилата за приемането на дадено предложение, то трябва да бъде подкрепено от най-малко 9 от 15-те страни в Съвета.

В резолюцията се призовава "всички страни да спазват задълженията си съгласно международното право, най-вече по отношение на защитата на цивилното население, особено на децата".

Приетият текст призовава за хуманитарни паузи и коридори в ивицата Газа за "достатъчен брой дни", за да може ООН, Червеният кръст и други хуманитарни организации да имат безпрепятствен достъп да доставят вода, електричество, гориво, храни и медицински консумативи за всички нуждаещи се. В него се казва, че паузите трябва да дават възможност също за поправянето на ключова инфраструктура, както и за спешни спасителни и възстановителни дейности.

Резолюциите на Съвета за сигурност на ООН са правно обвързващи, но на практика много страни пренебрегват исканията на Съвета за предприемане на действия, отбелязва АП.


Още от Свят




Online radio