Агентите на Антикорупционната комисия са открили голяма количество пари в брой в домовете на проверените в сряда заради неизгодната сделка с турската компания “Боташ" – бивш служебен министър на енергетика Росен Христов и бившата изпълнителна директорка на “Булгаргаз" Деница Златева, твърди epicenter.bg, позовавайки се на източници от разследването. Двамата имат водеща роля при договарянето на условията по скандалния договор в мандата на един от служебните кабинети, назначени от президента Румен Радев.
Христов, който в понеделник пусна свое видео докато вози в луксозно „кабрио“ две моделки, останал без 80 000 евро кеш. Парите били иззети от агентите на КПК, като тепърва Христов ще трябва да обяснява произхода на сумата. Златева пък държала в дома си 100 000 лв. в брой, за които също ще трябва да обяснява произхода им.
Информация за откритото голямото количество “кеш" липсваше в съобщението на Софийска градска прокуратурата в сряда, с което се информира, че държавното обвинение разследва сделката, по която България трябва да плаща на турската компания по над 1 млн. лв. на ден, без изобщо да ползва резервирания капацитет за доставка на газ. Комисията за противодействие на корупцията обискира в сряда както домовете на близките до президента Румен Радев - Христов и Златева, но и Министерство на енергетиката, централата на “Булгаргаз”, както и офиса на “Булгартрансгаз", където изпълнителен директор и днес е Владимир Малинов, който заема същия пост при сключването на договора с турската фирма.
Акцията се е наложила, защото имало сведение, че се правят опити за прикриване на чувствителна информация, свързана със сделката, която досега не е била обект на анализ. Разследването по аферата “Боташ" е към финала си, като е много вероятно скоро да се стигне и до повдигане на обвинения. Вероятно притеснен от случващото се, Христов побърза да обяви, че се готви да търси политическо убежище в чужбина.
Договорът с “Боташ” е подписан в първия работен ден на 2023 г. - 3 януари, от директорите на "Булгаргаз" Деница Златева и на "Боташ" Бюрхан Йозджан в присъствието на служебния енергиен министър Росен Христов и турския министър на енергетиката Фатих Дьонмез. Това се предшества от разговори между президента Румен Радев и турския му колега Реджеп Ердоган на най-високо държавно ниво. По време на изслушване в парламента Росен Христов заяви, че договорът не е подписан от него, а само от Деница Златева. В изтеклото преди месеци споразумение обаче, изпратено от "Боташ" до вече сменената Златева, до тогавашния член на борда Веселин Синабов, както и до тогавашния ръководител на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, стои подписът на тогавашния министър на енергетиката Румен Христов.
Договорът е подписан без знанието на Българския енергиен холдинг (БЕХ), който е собственик на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", и е бил съгласуван само от 9 министерства, става известно от доклада на временната парламентарна комисия. Сред тях не е Министерството на финансите. Когато кабинетът "Донев", назначен от Румен Радев, одобрява договора, самият той не е предоставен на министрите, става ясно още от парламентарната проверка по случая.
“В резултат на сключените договори за доставка на природен газ и последващите продажби на формирани излишъци, за “Булгаргаз” са налице огромни финансови загуби, загуба на клиенти и пазарен дял, което поставя под риск финансовата стабилност на енергийния холдинг и енергийната сигурност на страната”, се казва още в Доклада на създадената през 2023 г. Временната парламентарна комисия за “Боташ”. През април 2024 г. парламентът предаде Доклада на прокуратурата и на Държавната агенция "Национална сигурност (ДАНС).
По оценки на настоящия министър на енергетиката Жечо Станков сметката на България по този договор може да набъбне до 6 млрд. лв.
Държавната компания "Булгаргаз" е във фактическа несъстоятелност заради резервирания капацитет в Турция и единственият начин да се подобри състоянието е да се осигурят доставки на евтин природен газ от производител и дружеството да възвърне значителна част от загубения си пазарен дял у нас, посочи той. В изслушване пред парламента Деница Златева заяви, че много от предложените търговски условия от страна на „Булгаргаз“ не са приети от „Боташ“. Ако не са приети от „Боташ“ и въпреки това тя или който и да е, подписва - защо подписва, чий са инструкциите, трябва да установят разследващите. Защото няма физическа възможност капацитетът, който е разписан за пренос, да бъде изпълнен. И въпреки това, разписват договора. Защо, попита Александър Николов, бивш министър а енергетиката в правителството на Кирил Петков.
Договорът с турската компания „Боташ“ за транзит на природен газ е подписан в условия на пазарен и геополитически хаос, подчертава Николов. Според него, за да се подпише договор за 13 години, „следва да има 13-годишен план за моделиране на пазара“, за да може договорът да е печеливш. Николов изтъква , че бившата директорка на "Булгаргаз" Деница Златева и бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов са само изпълнители и "гумен печат" на някого.
"Това е политически проект на най-високо политическо равнище: ангажирано е правителството, което е президентско, ангажиран е лично президентът, но не само", каза още тогава бившият български посланик в Москва и специалист по енергийни въпроси Илиян Василев. По думите му става въпрос за "корупция на гранд ниво".
Председателят на финансовата комисия Делян Добрев определи сключването на договора като „или е най-аматьорската възможна работа, която могат да направят едни абсолютно некомпетентни хора, или най-голямата корупционна сделка“.
„Отишли – кой с кола, кой със самолет – и подписали“, каза Добрев от трубаната на парламента.
„Аз съм убеден, че този договор не може никой нито да го предоговори, нито да го прекрати", посочи той.