.jpeg)
Винетките да поскъпнат с 30% е заложено в проекта за бюджет за 2026 година на Министерство на финансите. Според разчетите промяната в тарифата на ще осигури допълнителни приходи в размер на над 20 млн. евро през 2026 г. и по над 48 млн. евро годишно през следващите години.
И все пак - колко ще плащаме за витки от 1 август?
Превозни средства с общо тегло до или равно на 3,5 тона:
годишната винетка се предвижда да струва 64,50 евро вместо 49,60 евро.
тримесечната ще бъде 35,90 евро вместо 27,61 евро, а на месечната - 19,90 евро вместо 15,34 евро.
седмичната винетка ще стане 10 евро вместо 7,67 евро.
уикенд винетката ще бъде на стойност 6,60 евро. Сега тя е на цена 5,11 евро.
еднодневната винетка ще се повиши от 4,09 евро на 5,30 евро.
Предвижда се актуализация и на размера на компенсаторната такса за пътни превозни средства с общо тегло до или равно на 3,5 тона, която от 35,79 евро ще стане 46,50 евро.
За какво ще се използват средствата?
Допълнителният ресурс ще бъде инвестиран в основни ремонти и рехабилитация на пътища III клас, които осигуряват жизненоважна връзка на малките и отдалечени населени места с областните центрове, посочват от МРРБ. Част от ресурса ще бъде насочен към подмяна на компрометирани ограничителни системи за пътища (мантинели), полагане на дълготрайна термопластична хоризонтална маркировка и изграждане на автономно осветление в рискови зони. Друга част от средствата ще бъде вложена в модернизация на софтуерните модули на ТОЛ системата, разширяване на оптичната мрежа от камери и ограничаване на нивата на неплащане на такси под 2% на годишна база.
„Техническите одити показват, че над 35% от второкласната и третокласната пътна мрежа в страната или общо над 7000 км се намират в незадоволително или лошо състояние. Хроничният недостиг на средства за капиталови ремонти води до преминаване на леки повреди в структурни разрушения на пътната основа. Текущият модел генерира средства предимно за текущи аварийни дейности, но не и за цялостна рехабилитация.
Съвременните изисквания за пътна безопасност на Европейския съюз изискват внедряването на скъпоструващи пасивни системи (модерни ограничителни системи с висока степен на задържане), интелигентни транспортни системи за управление на трафика, шумяща хоризонтална маркировка и автоматизирано LED осветление. Сегашните постъпления от винетки покриват базови нужди, оставяйки инфраструктурата без необходимия дефицит на защитни елементи.
Предложената промяна в цената на винетките от 1 август гарантира, че сериозна част от новия фискален товар ще бъде поет от чуждестранни ползватели на мрежата, преди местният бизнес и граждани да усетят пълната тежест. Август е месецът с най-висока концентрация на транзитен трафик през територията на страната. Освен това, генерираният излишък през есенните месеци ще осигури необходимия финансов буфер за зимното поддържане на пътищата“, обясняват от регионалното министерство.