burevestnik.bg - Мобилна версия

Новини

Игнажден е!

Игнажден е!

Игнажден е християнски празник, на който според религията и народните вярвания започват родилните мъки на Света Богородица, за да се роди в святата нощ Спасителят. Почита свети Игнатий Богоносец, а имен ден празнуват всички, носещи името на светеца, както и производни на него. Игнажден е и църковен, и народен празник, свързан с много обреди и поверия. Обичаите и обредите, изпълнявани на Игнажден, са свързани с представата за началото – началото на родилните мъки на Богородица, началото на нарастването на деня – на Игнажден е зимното слънцестоене, зимното равноденствие – денят е равен на нощта, а след него започва да нараства, началото на прехода между старата и новата година. Стар мит разказва и че Игнажден е рожденият ден на новото Слънце.

Най-популярните за Игнажден поверия

Освен с богатство от ритуали, митове, легенди, обредни трапези, Игнажден е  и празник, известен с любопитните си поверия. Много от съхранените и до днес за Игнажден поверия са свързани с плодородието на земята, пълните къщи и обори, зачеването на младите невести, с берекет и благополучие, с надеждата за здраве. Сред  тези народни поверия са:

- Забрана домакините да перат на празника, като това поверие е против болести.

- За да няма град и да унищожи труда на бедните селяни, на Игнажден не се приготвя боб, чиито зърна са оприличавали на градушка.

- Забрана домакините и особено младите невести да работят освен онова,  което трябва да приготвят за самия празник. Тази забрана е свързана надеждата, че ще заченат лесно наследник. На самия Игнажден обаче невестата не трябва да се опитва да зачене, защото детето ще се роди недъг. Единствената позволена работа на празника е свързана с почистване на комините от сажди, като се вярва, че това ще предпази дома от бълхи през лятото.

- И трапезата, и къщата трябва да са пълни, нищо не се хвърля на този ден освен боклука. В джобчетата трябва да дрънкат стотинки, а всеки, които се прибира в дома, ще трябва да влиза с пълни ръце, за да не е гладна годината, а благословена. Именно по тази причина и не се изнася нищо от дома особено огън, сол, храна и сечиво.

- Веднъж седнало край обредната трапеза вечерта, семейството не трябва да става, за да е богата годината и за да снасят кокошките.

- На Игнажден са забранени ядовете. Ако се ядосвате на този ден, пълна с ядове ще е годината.

 


Още от Новини




Online radio