burevestnik.bg - Мобилна версия

Новини

Земеделски протест пред МС ще поиска утре оставката на ресорния министър (обновена)

Земеделски протест пред МС ще поиска утре оставката на ресорния министър (обновена)

26 земеделски организации, които не преговарят с правителството, обявиха на пресконференция, че утре, в 11 ч., ще доведат членовете си пред Министерския съвет, за да искат оставката на земеделския министър Кирил Вътев.

Тези организации заявяват, че съществуват от 20 години и дават работа на 300 000 души - така отговарят на съмненията в легитимността на протестиращите. 

Показаха пред журналисти редица писма до земеделския министър още от миналата година, като твърдят, че нямат отговор на нито едно от тези писма в аргумент на тезата, че не са искали диалог с властта.

Да се удвои помощта за секторите "мляко", "плодове" и "зеленчуци", да отпадне таванът на украинската помощ, да отпаднат данъците върху субсидиите, да се промени стратегическият план, да отпаднат някои от административните тежести върху земеделците – това са някои от исканията на протестиращите. Най-основното сред тях е оставката на земеделския министър.

В пресконференцията се включиха и лидери на организации, които по думите им вчера са членували в преговарящите с правителството. Българска аграрна камара. Те обвиниха камерата в недемократичност и отстояване на частни интереси.

Утре в 11:00 инициативният комитет на тези организации прави протест пред Министерския съвет, като по думите на един от животновъдите, лидер на една от организациите в комитета "този път протестът няма да бъде мирен" и ако утре те не бъдат чути, вдругиден протестът продължава на 25 пътни възела в страната. 

Ще продължат да блокират пътища, очакват все повече да стават участниците в протестите им, в това число и към тях да се присъединят зърнопроизводители, които не са съгласни с подготвяното споразумение.

Междувременно те апелираха към премиера да не подписва меморандума с Българската аграрна камера. 

Пред БНР председателката на Съюза на градинарите в България Мариана Милтенова коментира, че министърът на земеделието Кирил Вътев е изолирал и противопоставил браншовите организации в сектора и затова УС на съюза, който тя представлява, е решил да продължат протестите и да настояват за оставката на министъра.

 

Десетки земеделски производители блокираха с трактори пътя Русе - Велико Търново, при село Поликраище.

С бали слама и българския трибагреник върху тях тракторите и фермерите от Асоциацията на земеделските производители и от говедовъдния съюз настояха, че протестът им в Поликраище не е само за пари, въпреки че има забавяне в изплащането на субсидиите. Фермерите казват, че получават между 30 и 50% от миналогодишните суми и не могат да работят по този начин сега.

"Лесно е да обещавате, после не давате" и "Това, че не ни чуват, не значи, че трябва да мълчим" за част от плакатите върху тракторите, иска се и оставката на министър Кирил Вътев. Условията на зелената сделка ни спъват да работим, противопоставят се различните производители с диференцираните ставки за подпомагане, коментират протестиращите в Поликраище, които предизвикаха километрични колони от тирове, за които няма обходен път. Леките автомобили се пренасочват.

Блокадата на пътя Велико Търново-Русе в Поликраище, както и на пътя Русе-Плевен през свищовското село Горна Студена, продължава неясно докога.

Междувременно земеделски производители затвориха за час пътя Кюстендил-Дупница на моста на Суха река при с. Слокощица и се заканиха да протестират до победа и до изпълнението на всичките им 12 искания, казаха за БНР участници в акцията. Те изкараха на платното тридесетина трактори и машини. Многобройна полиция осигури ред и пропускаше МПС по обходни маршрути - само тежкотоварни автомобили и тирове трябваше да изчакват.

Кюстендилските протестиращи фермери искат смяна на политиката в аграрния сектор, спазване на утвърдени и неощетяващи ги правила, а не толкова оставката на земеделския министър Кирил Вътев. 

 

Още от Новини




Online radio