В нощта на 8 срещу 9 май 1945 г. в източното берлинско предградие Карлхорст се състои официалната церемония по подписването на акта за безусловна капитулация на нацистка Германия, победена от съюзническите сили. На този ден празнуват бившите Съюзници в Западна Европа и САЩ, но без Русия и бивши републики на СССР, където денят се отбелязва на 9 май. Всяка година на Червения площад в Москва се провежда военен парад, с участието на най-модерна за времето си военна техника. След разпадането на СССР военните паради се прекратяват до юбилейната 50-а годишнина от победата. През 1995 г. в Москва се провеждат два парада – на Червения площад, където маршируват пехотни части, а московското предградие „Поклонническа планина“ (на руски: Поклонная гора) е организиран парад с бойни машини. От 1995 до 2007 на Червения площад ежегодно се провеждат военни паради, без техника. От 2008 в парадите отново започват да участват бойни машини.
След 10 ноември 1989 г. в България се прекратява организирането на официални тържествени мероприятия на 9 май. Този ден започва да се отбелязва като Ден на Европа, посветен на мира и обединението, а Денят на победата е на 8 май.
Европейският парламент отбеляза 80 години от края на Втората световна война. Церемонията се състоя в Страсбург, като сред гостите бяха трима ветерани от войната. Церемонията продължи в Пленарната зала на парламента с изказвания на председателя на ЕП Роберта Мецола и председателя на Европейския съвет Антонио Коща.
„Осемдесет години след като оръдията замлъкнаха в Европа, ние почитаме смелостта на тези, които се сражаваха, и саможертвата на тези, които паднаха. Спомняме си не само края на една война, но и раждането на нашия Съюз. Най-силната почит към тези, които пожертваха живота си в тази война, е не само в паметта, но и в решимостта. В решимостта ни да застанем заедно и да кажем ясно и категорично: никога повече“, каза в речта си Мецола.
Тримата ветерани от войната Робер Шо, Януш Коморовски и Януш Максимович също направиха обръщения, в които призоваха да не се забравят уроците от най-тежката война в историята на човечеството.
„Бях млад белгиец, който си мислеше, че изпълнява своето задължение, това се разбираше от само себе си – бях доброволец в армията и бях част от Съпротивата и после се присъединих към американската армия. (…) Над нас винаги има облаци – мирът не е сигурен и всички ние трябва да полагаме усилия“, каза Робер Шо.
„Ние знаем колко безмилостни са национализма и идеологиите, които разделят нациите. Днес виждаме, че борбата за ценностите не е приключила. Тази борба придобива нови форми, но същността й е същата. Нека бъдещето, което изграждате, се основава на същите ценности, за които дадохме живота си. С примирение и вяра в един по добър утрешен ден ви благодарим, че можем да бъдем заедно“, каза в обръщението си Януш Максимович.
"Нека си спомним какво се случи във Варшава. Армията ни водеше битки, Полша искаше да бъде суверенна държава – това беше патриотизъм. (…) Да свалим шапка пред поколението, което изнесе на плещите си войната. Надявам се Европейският парламент, благодарение на своя ангажимент, да се превърне в пазител на мира и никога да не загърбва тези ценности", каза Януш Коморовски.
Днес в Европа се чества Денят на Европа, а в Русия - День Победы.
Денят на Европа е празник на Европейския съюз, на единството и мира на стария континент. Отбелязва се на датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа.
На 9 май 1950 г., 5 години след края на Втората световна война, той призовава за обединяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. „Декларацията на Шуман“ е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС. Робер Шуман предлага да се създаде наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла. Страните, към които той се обръща, доскоро са участвали в унищожителен военен конфликт помежду си. На този ден се поставя началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на Стария континент.
„Декларацията на Шуман“ се счита за основата на днешна обединена Европа, за началото на поетия път към общност на споделени ценности и общи интереси. През 1985 г. ръководителите на страните от Европейския съюз на заседание в Милано решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа.
Оттогава до днес 9 май символизира стремежа към единство, мир и просперитет в Европа. В България Денят на Европа е обявен за отбелязване с Постановление № 54 на Министерския съвет от 29 март 2005 г.
Кремъл съобщи, че 29 чуждестранни лидери - сред които китайският Си Дзипин и бразилският Луис Инасио Лула де Силва - ще присъстват на парада на 9 май. В списъка са включени поне две територии, които не са международно признати като държави, предаде АФП. Служителят на Кремъл Юрий Ушаков също така заяви, че войски от 13 държави - включително Китай, Египет и Мианмар -- ще маршируват на парада на Червения площад, който се провежда три години след офанзивата на Москва в Украйна.