burevestnik.bg - Мобилна версия

Мнения и коментари

Петър Николов: Министър Денков води открита война срещу ректори и професори

Петър Николов: Министър Денков води открита война срещу ректори и професори

Вече няколко месеца академичните среди се бунтуват, заради заявените намерения за грандиозни промени във висшето образование. Техен двигател е министърът на образованието и науката акад. Николай Денков. Първият скандал избухна, след като ректори признаха, че са били привиквани и убеждавани от него да сливат университетите си. След това се заговори за атестация на преподаватели по спуснати от Министерски съвет правила, с което се погазва автономията на вузовете, гарантирана по закон. Всичко това бе обвързано и с едни 20 милиона лева за заплати на преподавателите в системата, които могат да бъдат получени, ако се следват спорните и определяни като юридически неграмотни предложения на МОН. Как се стига до тук и каква е предисторият пред „Труд” говори  Петър Николов - бивш зам.-министър на образованието, работил в тясно сътрудничество с акад. Денков по време на мандата си. 

По думите му всичко, което се чува от Министерство на образованието  е тотално сбъркано.

„Първо - става въпрос за абсолютна юридическа неграмотност. Второ - става въпрос и за научна неграмотност, защото виждаме как химици и физици се упражняват да реформират наукометричните стандарти на хуманитарните и обществените науки. Трето - виждаме как умишлено се противопоставят големи на малки университети, изследователски на преподавателски, хуманитарни на природни, държавни на частни... Какъв е смисълът на всичко това и не е ли очевидно, че България има нужда от всички? Че това е система, градена 130 години, която не можеш да обърнеш с главата надолу за няколко месеца, без да я съсипеш. Това е причината академичната общност да не одобрява предложената от правителството реформа - здравият? Разум”, заяви той .

Петър Николов е категоричен, че предложените от МОН правила за атестиране могат до доведат до сериозни дела в административните съдилища.

„До нас и до всички парламентарни групи - и от управлението и от опозицията, достигна подписка на много преподаватели от различни висши училища за обявяване на противоконституционността на §17 от преходните и заключителни разпоредби на закона за бюджета за тази година, който е нормативната основа за приемане на тези правила. Ние вече сме в разговори с колегите за събиране на необходимия брой депутати за сезиране на Конституционния съд по въпроса, в случай, че не се стигне до разговори, които да имат за резултат връщането на темата в изходна точка и постигането на широко съгласие за тази реформа. Изискването за все по-високи ангажименти за научноизследователска дейност от страна на членовете на академичния състав не е съобразено със спецификата на всяко конкретно висше училище, липсва равнопоставеност на отделните критерии, които са включени. Прочее, еднаквият аршин към всички държавни университети противоречи и на принципа за разделяне на висшите училища на преподавателски и изследователски, който министърът горещо прокламира”, допълни той.

Запитан дали може да се стигне до изгонването професори Петър Николов коментира :

„Кой може да Ви гарантира, че няма да се стигне? Кирил Петков и екипът му всячески показват, че няма граница, която не могат да минат. Като се почне с лъжливата му декларация, че не е канадски гражданин и се стигне до незаконния арест на бивш премиер... Дайте на тези хора инструмент да преследват инакомислещи преподаватели и гледайте, какво ще стане...”

По думите му ИТН и „Демократична България” демонстрират наивитет, защото продължават да мислят, че тези неща се случват поради неопитност или неразбиране на материята. 

„А всъщност причината е в самата природа на водещата политическа сила в тяхната управленска коалиция. Защото „Продължаваме промяната“ е политически проект, който отрича на фундаментално ниво всяко едно постижение на българското общество и иска - по тяхната сполучлива терминология - да го изчегърта. И затова, нещата, които министър Денков предлага, са в унисон тъкмо със светоусещането на тази тежко фрустрирана политическа общност, състояща се от млади, завършили в чужбина хора, които дълги години не са успявали да се реализират качествено нито там, нито тук, стигайки в крайна сметка до извода, че цялата система е погрешна”, подчерта още той.

Според Петър Николов новите наукометрични таблици, предложени от министър Денков са писани от хора, които нямат никаква идея каква е спецификата на работата в тези области

„Въпросът с така нареченото „окрупняване“ беше фундаментална грешка на екипа на министерството. Недопустимо е да излезеш с толкова важно политическо решение, да го обявиш публично като свое намерение и преди това да не си се постарал да го обсъдиш и да си направил експертен анализ относно неговата ефективност. Едва когато ректори, преподаватели и студенти заявиха, че ще стачкуват, се пристъпи към създаване на работни групи, изготвяне на анализи и други. Всъщност тези анализи кой ги прави, защо не се обяви? Механичното следване на чужди образователни модели, които не са адаптирани за българските условия, е грешка и ще бъде с основание отхвърлено от работещите в системата”, заяви той.

Бившият зам.-министър на образованието е категоричен, че министерството  е нарушило едно базово правило за работата в системата, а именно, че решенията в нея трябва да се вземат след търсене на широк консенсус. 

„И промените в ЗРАСРБ и тези в ЗВО, приети през мандата на Красимир Вълчев, които в огромната си част бяха моя отговорност, бяха приети с гласовете и на опозиционните тогава партии. Нещо повече, те бяха изработени съвместно с тях, това беше начинът да се стигне до формиране на доверие между отделните политически участници, а един от хората, които изрично съм настоявал да участва във всяка стъпка беше тъкмо Николай Денков - тогава бивш и евентуално бъдещ министър. Бяхме го поканили в екипа, който изработи Стратегията за развитие на висшето образование и в Комисията по академична етика. Защо го направихме? Защото искахме толкова важни решения да се взимат не в резултат на една или друга политическа конюнктура, а в резултат на сериозен политически консенсус. Познайте, като имате предвид, че аз съм човекът в най-голяма степен познаващ досегашната наукометрия, звънна ли ми някой по телефона - министър Денков или някой от екипа му, да ме покани на разговор и да ме пита, какво мисля за идеите им например? Ако го бяха направили прочее, щяха да си спестят много ядове. В момента виждаме, че министърът води открита война с ректори, открива фронт срещу преподаватели, студенти заявяват, че са в стачна готовност. Това е показателно за всичко, което се случва. Това се случва заради неумението и нежеланието да се комуникира, неспособността да се признае грешка и да се направи крачка назад, липсата на правилна оценка за скоростта, с която могат и трябват да се правят промени в сектора”.  


Още от Мнения и коментари




Online radio