Неправилна стойка при сядане и тежка раница, носена на едното рамо, са сред рисковите фактори за развитие на гръбначно изкривяване при децата. Това разказа в интервю за Българското национално радио доц. Искра Такева, началник на Клиниката по физикална и рехабилитационна медицина в университетската болница „Лозенец“.
Освен рисковите фактори, трябва да се имат предвид новите изследвания, които показват, че при сколиозата има генетична предразположеност. При момичетата това обикновено започва около 10-годишна възраст, а при момчетата - на 12-13 години. Заболяването прогресира в пика на растежа, когато детето навлиза в пубертета, обясни доц.Такева и посочи за какво е добре да следят родителите: "Дали има разлика във височината на раменете, дали има разлика в гърдите, в таза на детето. Това са всъщност признаците, които трябва да предизвикат родителя да заведе детето на преглед при специалист".
Значение има и профилактичният преглед, който е добре да се прави веднъж годишно. Такива безплатни прегледи за ученици организират от болница "Лозенец" през следващите събота и неделя.
Доц.Такева препоръчва активен спорт, за да не се стига до такива състояния, но обръща внимание на занимания, които не са желателни за предразположените деца: "Спортовете, които са свързани с вдигане на тежести, по-активното бягане, скачане. Освен това не се препоръчват и спортове, които развиват повече едната половина на тялото. Такива са например тенис".
Лечението на сколиоза при децата започва по-активно с кинезитерапия, масаж и плуване, а след това могат да правят и упражнения за засилване на мускулатурата вкъщи.