burevestnik.bg - Мобилна версия

Oбщество

Над 80% от българите смятат, че страната е в лошо състояние

Над 80% от българите смятат, че страната е в лошо състояние

Българите имат много по-ниско доверие в националните институции, отколкото е средното ниво в Европейския съюз, показа проучване на Евробарометър.

В него се отбелязва, че политическата ситуация в България, неспособността на парламентарно представените партии да формират стабилно мнозинство и да излъчат правителство, очевидно дават отражение върху оценката на националните институции и върху доверието на гражданите в демократичните процедури.

Много под средното за Съюза е нивото на доверие в:


В сравнение с гражданите на ЕС, българите имат значително по-ниско доверие също в:


Българите продължават да се доверяват в по-малка степен и на здравния и медицински персонал в страната в сравнение с гражданите на ЕС (България – 53%, -1; ЕС – 76%, без промяна).

Както сред българите, така и сред гражданите на ЕС преобладава мнението, че страната им се намира в лошо състояние.

В България тази отрицателна нагласа отново е далеч по-широко разпространена (България – 83%, -2; ЕС – 58%, без промяна) .

Българите са в по-малка степен склонни да определят посоката на развитие на страната си като правилна (България – 14%, -1%; ЕС – 29%, +2).

Най-важните проблеми

На въпроса кои са трите най-важни проблема, пред които е изправена страната им, приоритетите на българите и гражданите на Съюза съвпадат. На челно място по важност се подреждат покачването на цените и икономическата ситуация, доставките на енергийни ресурси и международната ситуация. Тревожността по отношение на здравните аспекти намалява.

Покачването на цените се очертава като първостепенен проблем, засягащ все по-голяма група от обществото, както в България, така и в ЕС (България – 62%, +3; ЕС – 62%, -1).

Българите поставят като приоритетни проблеми също така финансите на домакинството, пенсиите, условията на живот и икономиката на страната.

Европейските граждани определят същите икономическите сфери като най-важните предизвикателства, пред които са изправени в личен план, макар и в по-малка степен.

Изключение са проблемите, свързани със здравеопазването и измененията в климата, които гражданите на ЕС е по-вероятно да определят като важни.

Удовлетвореност от живота

Удовлетвореността от живота е показател, който при българските граждани е отчетливо по-нисък спрямо средноевропейското равнище (България – 61%, +4; 83%, -2).

От друга страна се наблюдава значимо повишение в оценката на българите за развитието на личния им живот. Този показател остава по-висок и със стабилни стойности на общоевропейско ниво (България – 56%, +8; ЕС – 66%, +1).

Българите се вписват в средните за Съюза стойности що се отнася до очакванията, че следващата година ще е по-добра за тях в житейски план (България – 25%, +1; ЕС – 25%, +3).

Оптимистичната нагласа, че следващата година ще бъде по-добра за страната е сходна сред българите (22%, +2) и на средноевропейско равнище (20%, +2).

Проучването в България е проведено между 12 януари и 1 февруари 2023 г. от Kantar TNS BBSS.

dnevnik.bg


Още от Oбщество




Online radio