burevestnik.bg - Мобилна версия

Анализи

Ще има ли изненади на вота и ще се състои ли разговорът между политиците и хората?

Ще има ли изненади на вота и ще се състои ли разговорът между политиците и хората?

"Не вярвах, че т.нар. сглобка ще се разпадне и ще стигнем до извънредни избори. Но след като логиката се счупи, трябва да се подготвим отсега за големи изненади и че следващият парламент по много малко неща ще прилича на сегашния. Ще се променят съществено нещата. Ще имаме принципно различна конфигурация на парламентарната структура. При всяко положение ПП няма да успее да запази статута си на ключов фактор."

Това мнение изрази пред БНР социологът Юрий Асланов. 

Според него "основните виновници да стигнем дотук заради конституционните промени" сега са и най-големите противници на служебния кабинет "Главчев" и "може би отсега се подготвят оправдания за неизбежния по-лош резултат на ПП". По думите му в интерес на ПП-ДБ е било двата вота да бъдат проведени поотделно, защото ако европейските избори предхождаха националните, това би минимизирало щетите им на националните. 

 

Юрий Асланов  Снимка: БТА
Юрий Асланов Снимка: БТА

 

 "Нито вътрешният министър, нито МВР прави изборите. МВР отговаря единствено за ограничаването на добре известни порочни практики и за охраната на изборния процес. Няма никаква роля в това да наглася резултати или да фалшифицира данни", каза Асланов и определи предстоящите избори като много трудни.

"Имаме големи различия между избирателните списъци за парламентарни и за европейски избори. Това ще създаде не само технически проблеми. Това ще ни изправи пред суматоха. На всичкото отгоре гласуваме и по смесен начин – с машини и хартиени бюлетини. Хаос в избирателните секции ще има", предупреди социологът.

Двата месеца до изборите са заредени с потенциал за скандали, които вече започнаха, в които са замесени ключови имена от ПП, а това допълнително ще променя избирателните нагласи, коментира Асланов.

Ясно е, че разговор между политиците и хората няма да има, затова и избирателната активност ще е по-ниска и от това ще се възползват "част от играчите, които са мотивирани да се докажат" – ГЕРБ, ДПС, "Възраждане", БСП, вероятно и ИТН, добави той.

Преди избори се говори всичко и много малко от него се случва след изборите, напомни Юрий Асланов, като изрази "предчувствие, че резултатът от изборите ще изненада всички и ще направи безсмислена голяма част от предизборното говорене".

"Ще спечели този, който започне разговор с хората, а не като част от разправията между политическите сили."

 

 

доц. Албена Танева  Снимка: БТА
доц. Албена Танева Снимка: БТА

 

На 9 юни следва да се въздържим от участие като миманс, защото народът няма тази функция. Много важен въпрос ще бъде активността – колко от нас няма да се държат в политиката като на сеир и да се опитаме като общество и граждани да направим нужните корекции.

Тази позиция застъпи в предаването "Преди всички" политологът доц. Албена Танева, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

В кризисно време популизмът има винаги повече шансове. Ако в следващите 2 месеца се снижи прагът на усещането за криза, и популизмът ще снижи резултата си, посочи тя.

 "Непрекъснато се подават възможности да се нагнети още повече напрежението в обществото в предизборна ситуация. Вместо за политика, имаме повод да говорим за криминални сюжети. Някой е изключително изкусен манипулатор. Продължаваме да имаме един и същи системен проблем. Обществото укрепва и започва да става по-малко наивно", коментира доц. Танева.

 Работата на служебното правителство е да продаде едни сложни избори – за национален и за европейски парламент, отбеляза преподавателят.

"Двете теми трябва да бъдат еднакво представени на нашето внимание. Колкото повече хора отидат да гласуват, толкова по-малко на сценарните екипи ще им се получи в същия мащаб това, което са замислили."

Служебното правителство трябва да разсее усещането, че изборите и МВР са двете най-свързани понятия, заяви още тя.


Още от Анализи




Online radio