burevestnik.bg - Мобилна версия

Анализи

„Моята банда срещу твоята банда“: докъде ще стигне войната между прокурори, политици и приятели

„Моята банда срещу твоята банда“: докъде ще стигне войната между прокурори, политици и приятели

Ситуацията е такава: „Моята банда срещу твоята банда, няма как да знаем кой има повече патрони“.

Това кратко обобщение на магистрат, пожелал да остане анонимен, показа неяснотата дори в прокуратурата и следствието в понеделник (15 май) няколко часа след като главният прокурор Иван Гешев обяви, че ще довърши мандата си и театрално скъса оставката си. Той обяви война на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, когото посочи на няколко пъти като опитващ се да го подкупи или сплашва, обвини своя заместник и началник на Националната следствена служба Борислав Сарафов за предател и изпълнител на Борисов, обиди се на ДПС, че е изненадан от позицията им да подкрепят отстраняването му, и заплаши, че това е „началото на края на олигархичния модел“.

С изявлението си главният прокурор всъщност потвърди всички взаимовръзки и влияния между магистрати и политици, които продължиха и в неговия мандат (той е в четвъртата си година) и за които всички замесени винаги са отричали.

Няколко часа по-късно Сарафов контраатакува – определи Гешев като неуравновесен, каза, че се страхува за живота си, и поиска от съдебния съвет спешно да освободи главния прокурор. Заяви още, че Гешев ходи да яде баклава с ромски барони и е взел т.нар. Регентска вила в Боровец за лично ползване. Той също няма да подаде оставка.

Позицията си брани и Ясен Тодоров – заместникът на Сарафов, който след седмица мълчание отново се активизира в защита на главния прокурор. Неговата оставка се иска от Сарафов.

Така поне според заявките на Висшия съдебен съвет (ВСС) му предстоят три процедури за предсрочно освобождаване – на главния прокурор, на шефа на следствието и на зам.-шефа на следствието. Затова всички броят гласовете и позициите на неговите членове, кой има (повече) влияние в съвета и за чие уволнение ще стигнат. Ако бъдат събрани 17 гласа в подкрепа на твърдението, че Гешев е извършил тежки нарушения покрай разследването на взрива срещу него – той ще бъде освободен.

Но и при бързо задействана в съвета процедура това ще отнеме поне две или повече (до края на май) седмици. Време, в което не е ясно какви странични жертви ще има, ако доскорошните приятели и партньори наистина публично се активизират един срещу друг.

От намеци се разбра, че може да се очаква всичко – от (видео)компромати, събудени разследвания срещу политици, разследване на магистрати, а наблюдатели започнаха да говорят за сваляне на имунитети и дори арести. Възможно е всичко да се върне и само към неофициалните разговори, съобщенията през посредници и тайно договаряне за оцеляване.

Времето е ключов фактор кой какво ще успее, но този път не само върху евентуално разместване в съдебната власт, а и върху вариантите за съставяне на правителство. Скъсаната от Гешев оставка вероятно провали възможностите за кабинет с първия и втория мандат и вкарва в позиционна война доскорошни партньори от различните власти.

Решението на Гешев дойде в деня, в който се очакваше експертното правителство с премиер Мария Габриел да получи яснота за подкрепа от БСП, ДПС и „Има такъв народ“. В следобедните часове Корнелия Нинова сложи край на варианта кабинет с първия мандат, след като обяви, че партията няма да го подкрепи. Мотивите нямаха общо с казаното от главния прокурор. Възможностите нещо да се промени са по-скоро невероятни. Борисов трябваше да влезе в отбранителен режим и други преговори, а официалната реакция на ГЕРБ как ще продължат със съставяне на правителство се очаква във вторник или сряда.

Фокусът се върна и към втория мандат и как „Продължаваме промяната – Демократична България“ ще действат в новата ситуация. В понеделник привечер те поискаха изслушване в парламента на Гешев, Сарафов и Тодоров и предстои да се разбере дали то ще получи подкрепа да бъде в следващите дни. И президентът Румен Радев при връчването на мандата определи понеделник и вторник като „решителни дни“.

Сценариите за развитие са многобройни – как ще завърши сблъсъкът по високите етажи на прокуратурата и за какви политически действия и ефекти би бил катализатор – „Дневник“ обобщава основните варианти какво предстои:

Сценарий 1: Съдебният съвет открива процедура за отстраняване на Гешев

Това ще бъде третата процедурата за отстраняването на Иван Гешев. До момента ВСС се е произнасял по две искания на двама бивши правосъдни министри – Янаки Стоилов и Надежда Йорданова, като отхвърли и двете през 2021 г. и 2022 г. За първи път обаче това се иска от членове на прокурорската колегия на съвета.

Началото на сегашната процедура започва от момента, в който главният прокурор получи искането. Късно в понеделник стана известно, че Гешев няма да се опитва да бави и то вече му е връчено. Започва да текат седем дни, в които той може да представи отговор и да се защити. След като този срок изтече, съдебният съвет ще може да включи в дневния си ред тази точка. Това означава след 22 май.

След като бъде получен отговорът на Гешев, Висшият съдебен съвет първо ще прецени допустимост на предложението на шестимата членове на прокурорската колегия. И вариантите са два – процедурата да е максимално бърза и да приключи в рамките на седмици до края на май или да се проточи, като се отлага многократно с обширен дебат по процедурни въпроси – тактика, която настоящият състав на ВСС е прилагал вече при предишните две искания за предсрочното отстраняване на Гешев.

Ако има неспазени изисквания в предложението, ВСС дава седемдневен срок да бъдат отстранени. Ако в този срок не бъдат отстранени нередностите, се оставя без разглеждане предложението, обясни още представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев.

Ако искането отговаря на правилата, ВСС насрочва ново заседание, на което шестимата прокурори представят своите доказателства за нарушенията на Гешев, а той представя своите контрадоводи. И двете страни могат да посочат свидетели. Гешев има право и на адвокат (в предишните две процедури той не се възползва от това право).

След обсъждането ВСС взема решение с гласуване. За да бъде освободен главният прокурор, са необходими две трети от гласовете на кадровиците, т.е. поне 17 от тях трябва да подкрепят искането на шестимата.

Преброяване на гласовете и разпределението на силите: Засега не е известно какви са настроенията сред мнозинството, доскоро подкрепяло главния прокурор. Нито един от шестимата обвинители, подписали се под искането за отстраняването на Гешев, не е говорил публично. Хипотетично в подкрепа на тяхното искане може да се броят и гласовете, които миналия четвъртък подкрепиха идеята за обсъждане на действията на главния прокурор покрай взрива до колата му. Тогава предложението на члена на съдийската колегия Атанаска Дишева беше подкрепено от самата нея, Олга Керелска, председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков и членовете Драгомир Кояджиков, Севдалин Мавров и Даниела Марчева. Последните трима досега гласуваха почти винаги с мнозинството, близко до главния прокурор. Това прави 11 гласа, а за да бъде освободен Гешев, са необходими още поне шест.

Правилата за отстраняване на главния прокурор са идентични с тези за провеждане на дисциплинарните производства срещу магистрати и в тях няма посочен срок за вземане на финалното решение от ВСС. Има само разпоредба, в която се казва, че пленумът на кадровия орган трябва да приема решенията в разумен срок.

Сценарий 1.1: Процедурата във ВСС завършва с отстраняване на Гешев

Ако във ВСС се събере достатъчно мнозинство от поне 17 гласа „за“, пленумът на съвета изпраща предложение до президента Румен Радев. Процедурата по отстраняването на главния прокурор е огледална на процедурата по назначаването му – решението се взема от пленума на кадровия орган, но финалната фаза завършва в президентството.

Президентът Радев може да подпише указ за освобождаване на главния прокурор, а може и да откаже да издаде указа. По закон държавният глава може да върне процедурата за ново разглеждане във ВСС, но при повторно предложение за отстраняване на главния прокурор е длъжен да издаде указ, който да бъде обнародван в Държавен вестник.

В този сценарий идва въпросът за избиране на изпълняващ длъжността главен прокурор и след това – процедура за избора на нов.

Сценарий 1.2: Процедурата във ВСС завършва в полза на Гешев и той остава на поста

Ако във ВСС не стигнат гласовете „за“ освобождаване на Гешев, той запазва поста. В зависимост от пътя до това решение вероятно ще зависят и активностите по определени дела и спрямо определени хора, включително политици. Той се закани да изхвърли „политическия боклук“ от парламента.

В понеделник Гешев даде пример и само с едно дело – „Барселонагейт“, свързано с проверка на къща в испанския град, средствата за придобиването й и връзки към Бойко Борисов – като обяви, че през няколко души било наредено то да бъде прекратено миналата седмица. Той обаче го предотвратил и каза, че краят му се очертава през октомври или в края на годината.

И ако Гешев бъде „уволнен“ от съвета, и ако запази поста си, е интересно дали и как това ще се отрази на освобождаване на Борислав Сарафов. От изявите им се разбира, че те вече няма как да работят заедно и да стоят един до друг, докато обявяват акции.

Името на Сарафов се споменаваше и като потенциален и.д. главен прокурор, но е възможно и за него това да е край на кариерата по високите етажи на съдебната власт.

Други хипотези: Шестимата от прокурорската колегия оттеглят искането за оставка

 Възможен е сценарий, при който шестимата членове на прокурорската колегия на ВСС оттеглят предложението си за предсрочно отстраняване на главния прокурор.

 Гешев твърди, че е разговарял с един от кадровиците, подписали искането, който му се извинил с думите: „Виждаш какво става. По-добре е така, имаш семейство.“ А на въпрос на главния прокурор, критикуващ основанието за искането му отстраняване от длъжност, неназованият по име член на прокурорската колегия признал, че не го е чел, а само се е подписал. Експедитивно внесеното искане за предсрочно отстраняване на Гешев може по идентичен начин и да бъде оттеглено.

Други хипотези: Зарков внася искане за предсрочно отстраняване на Гешев

Искане за предсрочно отстраняване може да направи и министърът на правосъдието – в случая правосъдният Крум Зарков. Той също е длъжен да посочи основания за това, като те могат да бъдат различни от посочените от шестимата от прокурорската колегия на ВСС. Зарков каза миналата седмица, че искането за отстраняването е достатъчно аргументирано – нерегламентирана намеса в разследване, и на този етап не се очаква активност от него.

Той не е коментирал темата след заявката на Гешев, че няма да подаде сам оставка.

Сценарий 2: Гешев може да бъде арестуван и разследван

Според някои юристи основанието, въз основа на което се иска предсрочното освобождаване на главния прокурор, дава възможност и за други действия – евентуален арест и разследване срещу Гешев за престъпление по служба. За целта обаче прокурор трябва да образува досъдебно производство и да повдигне обвинение на главния прокурор – нещо, което самият Гешев твърди, че може да се случи винаги и без въвеждане на механизъм за разследване и контрол над главния прокурор.

„Не мога да ги нарека престъпления на този етап, защото за да се нарече нещо престъпление, то трябва да е доказано с влязла в сила присъда, чисто формално – нещо, което самият главен прокурор не правеше, особено в началото на своя мандат. След това като че ли поразбра, че не може толкова свободно да се говори кой е престъпник – за прословутата презумпция за невиновност говоря“, коментира пред БНР Атанаска Дишева от съдийската колегия на ВСС.

„Но има действия или бездействия, които могат да бъдат подведени под разни състави на Наказателния кодекс. И имаше такива твърдения в публичното пространство, има множество и журналистически разследвания, и обоснования изявления и изложения на доста квалифицирани и опитни юристи, които определят поведението му като такова“, каза още тя.

Макар и в сферата на хипотезите, този вариант е възможен при достатъчно доказателства за престъпление по служба, което да обоснове обвинение и евентуален арест.

Сценарий 3: Парламентът се задейства и обновява състава на ВСС

Сега действащият състав на ВСС е с изтекъл мандат от есента на миналата година, макар че със свое решение Конституционният съд допусна той да продължи работа до избора на нови членове. Професионалната квота вече е избрана, но няма как да встъпи в длъжност, тъй като останалата част от състава на новия ВСС – от квотата на Народното събрание, все още не е попълнена. За целта обаче е нужно 2/3 мнозинство за излъчване на парламентарната квота в кадровия орган.

Процедурата по номинации на квотен принцип (според разпределението на силите в парламента) е тежка и продължителна, тъй като сроковете по закон са по-продължителни. Тя може да продължи от 3 до 6 месеца. При желание обаче парламентът би могъл да работи приоритетно по темата, която изобщо не е била повдигана през краткия живот на последните две народни събрания.

Така освобождаване на Гешев може да бъде разгледано от обновен съдебен съвет, но това ще е много далеч във времето. И изглежда вариант, ако сега главният прокурор запази поста си.

Сценарий 4: Приема се механизъм за разследване на главния прокурор

Престрелките по върховете на прокуратурата могат да изиграят ключова роля и за ускорено приемане на предложенията за промени в НПК и Закона за съдебната власт, които предвиждат въвеждане на ефективен механизъм за разследване на главния прокурор. Партиите имаха различни идеи за това кой трябва да има правомощие да разследва главния прокурор и неговите заместници, но с най-големи шансове се оценява законопроектът, разработен от екипа на настоящия служебен министър на правосъдието Крум Зарков.

Този законопроект вече мина (макар и символично) на първо четене в предишния парламент, а освен това е и част от ангажиментите на България както по Плана за възстановяване и устойчивост, така и като част от изпълнението на серия осъдителни решения срещу България на Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Сега, в настоящата парламентарна конфигурация, всички политически сили дават заявки, че са „за“ въвеждане на механизъм за разследване на главния прокурор.

 Промяна на върха на прокуратурата след тези законодателни промени също изглежда далече напред във времето.

Сценарий 5: Главният прокурор все пак сам подава оставка

На фона на заявката на Гешев, че ще довърши мандата си (приключва през 2026), това изглежда невероятен сценарий, но все пак винаги възможен.

 

www.dnevnik.bg

Източник: Bunt.bg

Още от Анализи




Online radio