Седем лекари от Пловдив и Асеновград, сред които и собственик на медицински център, са арестувани за източване на крупни суми от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). От полицията и прокуратурата съобщиха, че е разбита схема за издаване на фиктивни медицински удостоверения за работа. Лекарите, замесени в схемата с фиктивни изследвания, са с дългогодишен опит. Те са практикували в Пловдив, Асеновград и близките села и са на възраст между 39 и 67 години. Направленията, издадени от тези общопрактикуващи лекари, са над 1800 и са за над 18 000 лева, обясни пред Нова телевизия прокурорът от Районна прокуратура-Пловдив Димитър Костов.
По думите му схемата е била много проста. Лица, които са осигурени и са имали нужда по закон да им бъдат направени изследвания, са отивали при своите общопрактикуващи лекари. Молели са ги да им бъде помогнато за това, без да се явяват лично за изследването и без да им бъдат взимани проби. Пациентите са оставяли здравните си книжки, които впоследствие са били превозвани към лабораторията и там са били подпечатвани. За услугата тарифата била между 10 и 20 лева.
"Пациентът не се е подлагал на изследванията. Или са пращали празни проби до лабораторията или докторите сами от себе си са взимали проби, наподобяващи тези, които се изискват по закон", обясни Костов.
Управителят на лабораторията, който също е замесен в измамата, е обучил своите служители на регистратурата, когато пристигнат здравни книжки от конкретен общопрактикуващ лекар, да бъдат отделени и да бъде изготвена процедура по по-различен начин от този, който се изисква по закон. Прокурор Костов обясни, че периодът, който обхваща разследването е за 2023-2024 година.
"Сумата, която е източена, е над 18 хиляди лева, но не това е основният проблем, защото макар и да не е много голяма тази сума в сравнение с други дела от този род, обществената опасност на престъплението е по-висока, тъй като става въпрос за неща, които са свързани с хранително-вкусовата промишленост. Тези хора са работили в хранително-вкусовата промишленост, детски градини, и това поставя риск за здравето на всички ни", посочи Костов.
Към настоящия момент седем лица са привлечени като обвиняеми по делото. Собственикът на лабораторията и други шест общопрактикуващи лекари. Пет от тях са били задържани първоначално за 24 часа, а след това са освободени с мярка за неотклонение - гаранция в размер на 3000 лева, тъй като са съдействали на разследването. Двама от заподозрените са задържани за 72 часа и е поискано да останат за постоянно в ареста. Става въпрос за собственика на лабораторията и общопрактикуващ лекар - доктор Велислав Николов, който в момента е подсъдим по друго дело и преди е хващан за подобна схема за източване на НЗОК.
Ако бъдат признати за виновни по обвиненията за документна измама задържаните медицински лица ги грози затвор между 2 и 8 години.