На съвместна пресконференция с европейския комисар Марта Кос, премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски посочва, че за него "македонската идентичност" не е само македонските кулинарни специалитети, но и Гоце Делчев, Даме Груев и Сандански, предава Курир.
"За мен, моята идентичност не е само прекрасната македонска кухня, но и Гоце Делчев, и Шапкарев и Илинденското въстание, и Дамян Груев, и Яне Сандански... Не знам дали колегите ми от изток ще споделят същото мнение, но това са хората, които са част от нашата идентичност, македонската идентичност", заявява Мицкоски.
На въпрос за "най-противоречивите изменения", според македонската медия, на българските евродепутати в Доклада за страната относно "съвременния" (или модерния) македонски език, които "нарушават идентичността", и ще бъде приет в Европейския парламент на пленарна сесия, насрочена за 8 юли, Мицкоски отговаря, че всичко може да се очаква и че нищо не би го изненадало.
"Очаквам всякакви инженерни измислици в Европейския парламент (ЕП) и бих бил много, много внимателен, защото се ръководя от максимата: не слушай какво говорят, гледай какво правят", заявява премиерът на РСМ.
Той подчертава, че "винаги е малко по-предпазлив, когато става въпрос за идентичност, поради тридесетгодишния опит на страната досега".
"Да, това е вярно, носим го със себе си, дълбоко в себе си. Но трябва да призная, че повече от три десетилетия загубихме голяма част от идентичността си, като сменихме знамето, сменихме името, сменихме Конституцията няколко пъти. И в условия, когато нямаме гаранция, че това ще бъде последната отстъпка по отношение на идентичността, която трябва да направим, бих бил много, много по-внимателен, защото се ръководя от максимата: "не слушай какво говорят, гледай какво правят". А това, което някои от членовете на Европейския парламент от източната ни съседка (България) направиха и все още правят, няма нищо общо с европейските ценности", смята Мицкоски.
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос коментира, че идентичността не е предмет на политически решения.
"Идентичността, според мен, никога не може да стане предмет на политически решения. Идентичността е нещо, което носим в душите и в сърцата си. Идентичността е как се чувстваме и как се отнасяме към родината си, идентичността е как се грижим за традицията си. Например манастирите в Македония, погачата, тавчето гравчето, пиндзура или пълнените чушки... как поддържаме традиционни носии, какви взаимоотношения изграждаме с възрастните хора в страната, какво отношение имаме към запазването на езика си и никой не може да ви го отнеме, македонците", цитира македонската медия думите на Кос.
Членството в ЕС, подчерта тя, е "най-добрият начин за защита на идентичността, културата и езика на македонците, защото ЕС е изграден на принципа на многообразието и ЕС се грижи за всички държави-членки поотделно, в смисъл, че тяхната идентичност е добре запазена".