Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ предлага броят на разрешените отсъствия на ученици по домашни причини да бъде намален от сегашните 15 дни на 7–8 дни. Според синдиката, подобна промяна би довела до увеличаване на ефективното учебно време в българските училища. Предложението идва година след като по настояване на родителски организации броят на допустимите дни отсъствия по семейни причини беше увеличен от 10 на 15.
„15 дни домашен отпуск по преценка на родителя – това е огромен отнет ресурс от възможното ефективно учебно време“, заяви пред БНР Юлиян Петров, председател на синдикат „Образование“.
Според данни, цитирани от него, увеличеният брой на отсъствията по семейни причини може да се свърже със загубата на около 15% от учебното време. Част от родителите използват тези дни с уважителна причина, например за да избегнат административна бюрокрация при болнични, но в други случаи отсъствията се ползват за семейни пътувания, почивки и други, обясняват от синдиката. Предложението е подкрепено и от Величка Тасиджикова – директор на 70-о основно училище в София и секретар на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета.
„15 дни – това са три пълни седмици. Почти месец отсъствие от училище, извън всички останали отсъствия. Това не е малко“, коментира тя.
Темата предизвиква дебат както сред педагогическите среди, така и сред родителите. Очаква се МОН да вземе отношение по предложението на синдиката.